ar4-7119

توصیه هایی برای مراقبت از پوست در ماه رمضان

هنگامی‌که پوست به عللی اعم از عوامل داخلی یا خارجی نتواند میزان آب لازم را حفظ کند، پوستی خشک حادث می‌شود. از عوامل خارجی می‌توان مواجهه با آب‌وهوا یا باد گرم را نام برد . مواجهه پوست با بعضی مواد نیز از دسته عوامل خارجی محسوب می‌شوند.از طرف دیگر شستن بیش‌ازحد پوست سبب از بین رفتن لایه‌های چربی محافظ پوست شده و پوست را خشک می‌کند.

شاید بسیاری از افرادی که مبتلا به خشکی پوست و اگزما هستند، گمان کنند با روزه گرفتن به دلیل مصرف کم آب دچار تشدید خشکی پوست خواهند شد اگرچه کم‌آبی بدن جزء علل شایع خشکی پوست است اما این مسئله در مورد روزه‌داران صدق نمی‌کند چون در فاصله بین افطار و سحر، فرد روزه‌دار به میزان کافی از آب و مایعات استفاده می‌کند و لذا به‌طورمعمول، روزه‌داری تأثیر چندانی در تشدید خشکی پوست ندارد.

نکاتی که بهتر است در این ماه به آن توجه شود :

۱-   برای شاداب ماندن و جلوگیری از خشکی پوست در وعده‌های سحری و افطاری به‌اندازه کافی مایعات، مخصوصاً آب، بنوشید و از نوشیدن مایعات مدر (مانند چای غلیظ) که باعث از دست رفتن آب بدنتان می‌شود، به‌شدت پرهیز کنید.

۲-    به علت محدودیت غذایی و اینکه نظم و حجم غذای دریافتی‌تان در ماه رمضان تغییر می‌کند، باید به‌منظور جلوگیری از کم شدن آهن، روی و سایر ویتامین‌ها و موادمعدنی که سبب رشد مناسب مو و ناخن‌هایتان می‌شود، در وعده‌های غذایی سحر و افطار غذایی کامل که همه گروه‌های غذایی را در خود بگنجاند، مصرف کنید.

مثلاً می‌توانید برنامه‌ریزی کنید و غذاهای پرکالری‌تر و کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها و سبزی‌های را در وعده سحر و غذاهای سبک‌تر مانند لبنیات در کنار سبزی‌های و انواع سالاد را در وعده افطارتان بگنجانید.در ضمن جای میوه هم باید در سفره سحری و افطاری همیشه محفوظ بماند.

۳- قابل توجه است که بعضی‌ها طی ماه مبارک رمضان به مصرف فراوان مواد غذایی دارای قند زیاد مثل خرما، زولبیا و بامیه و سایر شیرینی‌جات روی می‌آورند و این الگوی غذایی در مبتلایان به آکنه می‌تواند منجر به تشدید آکنه شود.

منبع : http://www.salamatnews.com